Najważniejsze rzeczy, na które trzeba zwracać uwagę przy zakupie kasku rowerowego.


Nie będzie niespodzianką fakt, że pierwszą i najważniejszą rzeczą, na którą bezwzględnie trzeba zwrócić uwagę, kupując kask rowerowy, jest bezpieczeństwo użytkownika. Wszelkie dostępne badania na ten temat jasno pokazują, że jazda w kasku znacząco zmniejsza ryzyko urazów głowy.

Jak mówi Dariusz Batek, doświadczony kolarz, który od wielu lat ściga się w zawodowym peletonie, w jeździe na rowerze kask jest nie mniej ważny niż sam rower. - Często po prostu ratuje życie. Brak kasku może spowodować utratę zdrowia lub życia w głupi sposób. Tu nie ma żartów, a wystarczy naprawdę niewiele by to ryzyko zminimalizować. Mówię tu oczywiście nie tylko o zawodowcach, ale o wszystkich rowerzystach - mówi stanowczo Batek.


Jeśli kask ma spełniać wszystkie swoje zadania, to przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na  odpowiednie dopasowanie rozmiaru do wielkości głowy i jej kształtu. Przed zakupem należy przymierzyć kilka modeli i wybrać ten najlepiej nam pasujący. - Producenci zazwyczaj mają do wyboru kilka rozmiarów, a w dodatku dzisiaj każdy kask posiada niezależną regulację. Bez problemów możemy dopasować go do naszych potrzeb. Chciałbym tutaj zwrócić uwagę, żeby nie kupować dzieciom kasków na wyrost. Pamiętajmy, że chodzi o bezpieczeństwo naszych pociech! Za duży kask nie spełni swojej roli – przestrzega Batek. - Wybierając kask dzieciom zwróćmy również uwagę na wkładki zapobiegające obtarciom – dodaje.


Skoro jesteśmy przy dzieciach, to dla wielu z nich priorytetem będzie na pewno wygląd kasku. To wbrew pozorom bardzo istotna kwestia. Kształt, kolorystyka czy odpowiednia grafika mogą skutecznie zachęcić dzieci do jazdy na rowerze i aktywności w ogóle, a przecież o to chodzi. - Sam mam córkę i wiem już, że kolory dzielimy na różowe i brzydkie – śmieje się Batek.


Poza wyglądem ważna jest wygoda – w kasku powinniśmy nie tylko dobrze wyglądać, ale przede wszystkim dobrze się czuć, zwłaszcza jeśli spędzamy na rowerze sporo czasu. – Osobiście poza wygodą, która jest dla mnie ważna,  sugeruję się wagą kasku. Przy codziennej kilkugodzinnej jeździe odgrywa to dużą rolę – zwraca uwagę kolarz. - Kiedyś ważnym aspektem była również wentylacja, ale obserwując nowe trendy, to ten aspekt odszedł jakby na dalszy plan. Teraz liczy się bardziej aerodynamika, ale to dotyczy raczej profesjonalistów – dodaje.


W ten sposób dochodzimy do sedna sprawy. Wybór właściwego kasku zależy w dużej mierze od tego, jak i gdzie jeździ się na rowerze. Jeśli jeździmy głównie na szosie, to „aero” ma swoje znaczenie, jeśli pasjonujemy się kolarstwem górskim, to należy skupić się bardziej na solidności i wytrzymałości, a jeśli pedałujemy rekreacyjnie po mieście, to warto zadbać o wygodę i lekkość. Niezależnie od miejsca i stylu naszej jazdy, zawsze należy pamiętać o tym, żeby nasze kaski rowerowe spełniały niezbędne atesty bezpieczeństwa.